Ceviz Projesi

Tarım için son derece elverişli olan İç Anadolu bölgemizin Niğde ilinde 5.000 dönüm proje alanımızın ilk bölümü olan 1.200 dönümlük kısmını firmamızın bünyesine kattık ve yapılan arge çalışmları sonucunda uygun tohum ekimine başladık. Proje kapsamında 2029 yılı sonunda hedefimiz 100.000 adet ceviz ağacı, 40.000 adet badem ağacı ve 100.000 adet çeşitli meyve ağaçlarını yerli tarıma kazandırmış olacağız.

Bu proje ile amacımız tarımda dışa bağımlılığı azaltarak bölge halkına istihdam sağlamaktır.

CEVİZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Arkeolojik araştırmalarda, Anadolu’da yaşayan insanların en az 3.000 yıldır cevizi tanıdıkları ve meyvesinden, kabuklarından, dallarından, kütüklerinden hatta yapraklarından yararlandıklarına dair izlere rastlanmıştır.

Türkiye 3.000 yıllık sağlıklı ceviz tüketimi kültürü sebebiyle, kişi başı yıllık ortalama 3,3 kg. ceviz tüketimi ile uzun yıllardır dünyanın en büyük ceviz pazarıdır.

Dünya ceviz üreticilerinin en büyük pazarı kabul edilen Türkiye'de, "yerli ceviz" olarak pazara sunulan, tamamı yerli üreticilerin, yerli sermaye, yerli işgücü ile üretip işledikleri cevizlerinin kalitesi, lezzeti ile diğer ülkelerin cevizlerinden ayrışmaktadır